مجله گلرنگ

مجله آنلاین / بهداشت خانواده

شهریور ۲۱, ۱۳۹۶  1. گرم خوب است، داغ خوب نیست!
یک حمام داغ پر از بخار حس خوبی دارد. اما آب داغ برای پوست خشک شما مناسب نیست. مشکل اینجاست که حمام داغ چربی بدن را از بین می برد و شما به آن لایه جهت حفظ رطوبت نیاز دارید.


پس دما را پایین بیاورید و زیاد در حمام نمانید. متخصصان پوست پیشنهاد می کنند با آب  ولرم و گرم حمام کنید و زمان آن بین 5 تا 10 دقیقه باشد. پس از حمام به آرامی با زدن ضربات پوست را خشک کرده و از مرطوب کننده استفاده کنید.

  1. پوست را به آرامی تمیز کنید
از صابون هایی استفاده کنید که بو نداشته باشند. محصولاتی که دارای دئودورانت یا مواد آنتی باکتریال هستند می توانند آسیب زننده باشد.


در استفاده از تونر، لایه برداری و سایر مواد مرطوب کننده که پایه آن الکل باشد با دقت استفاده کنید چرا که این محصولات موجب خشکی می شود. زمانی که لایه برداری می کنید این کار را به آرامی انجام دهید چون این کار موجب تحریک پوست شما می شود.

  1. هوشمندانه اصلاح کنید
اصلاح می تواند موجب خشکی گردد. زمانی که شما موهای زائد را اصلاح می کنید، چربی طبیعی پوست را نیز بر می دارید.


بهترین زمان اصلاح پس از استحمام است، در این زمان مو نرم است و اصلاح آسان تر انجام می شود. همیشه از ژل یا خمیر اصلاح استفاده کنید و اصلاح را درجهت رویش مو ها انجام دهید. از تیغ تیز استفاده کنید و آن را به طور مرتب تعویض کنید و قبل از استفاده با الکل آن را ضدعفونی کنید.

  1. از پوست محافظت کنید
آسیب ناشی از آفتاب، اصلی ترین دلیل خشکی، چروک و زبری پوست است. شما می توانید با استفاده از ضدآفتاب مناسب در تمام طول سال و پوشیدن لباس مناسب از این مشکلات پبشگیری کنید.


در هوای سرد چند لایه لباس بپوشید تا از تعریق بیش از حد جلوگیری کنید. تعریق موجب تحریک پوست می شود. در تابستان حتما لباس های آستین بلند بپوشید و از کلاه های لبه دار استفاده کنید تا صورت خود را از آسیب های ناشی از آفتاب حفظ نمایید.

  1. قانون مرطوب کردن را رعایت کنید
ساده ترین محصولات مرطوب کننده می تواند پوستهای خشک را نرم کند. شما می توانید از انواع روغن ها، وازلین، کرم یا لوسیون برای مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. از هر محصولی که استفاده می کنید استفاده هوشمندانه، مداوم و مرتب از آن اهمیت بالایی دارد.


در نهایت از کرم هایی استفاده کنید که دارای SPF 30 به بالا باشند تا از مزیت ضدآفتاب بودن آن نیز استفاده کنید.

  1. در فصل زمستان رطوبت را حفظ کنید
هوای سرد و خشک از رایج ترین علل خشکی و التهاب است. گرم کردن خانه شما را گرم نگه می دارد اما در عید حال رطوبت هوا را می گیرد که می تواند پوست شما را خشک کند.


به منظور جایگزینی رطوبت از دست رفته به سرعت و سادگی در اتاق خواب خود از بوخور استفاده کنید. سعی کنید رطوبت درون منزل شما در حدود 50% باشد.


برای مراقبت از پوست چرب چه کنیم؟

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه برای «۶ راه سریع و ساده جهت درمان خشکی پوست»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید