محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با ما
مجله گلرنگ
آبان ۴, ۱۳۹۸

بیماری های پوستی از جمله بیماری هایی هستند که سالانه کودکان زیاد دچار آن می شوند. عوامل مختلفی از جمله ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها موجب بروز این بیماری ها می شوند. در قسمت دوم این مقاله تعداددیگری از آن ها را که در بین کودکان شایع تر است را بررسی خواهیم کرد و برای شما شرح خواهیم داد.زگیل پوستی


عامل پدید آمدن بیماری زگیل پوستی، یک ویروس است. زگیل پوستی مسری است و می‌تواند از شخص مبتلا شده به افراد دیگر و همینطور به سایر نقاط بدن فرد بیمار انتقال یابد.


نکته : این امکان وجود دارد که زگیل ها پس از گذر زمان بدون درمان خود به خود بهبود یابند. ولی توصیه می کنیم که حتما به دکتر مراجعه کرده تا درمان دارویی انجام دهید.


زگیل بیماری پوستی کودکانعرق سوز


معمولا پیش می آید که پوست بدن نوزاد عرق سوز می‌شود. این بیماری زمانی بروز می دهد که غدد تعریق پوست کودک مسدود شده و جوش های قرمز و تیره روی پوست ایجاد می شود. معمولا نواحی گردن، کشاله پا و زیر بغل بیشتر از دیگر نقاط بدن کودک دچار این بیماری می شود.


نکته : پوشاندن لباس مناسب به کودک ( نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک) مانع ایجاد جوش می‌شود. معمولا عرق سوزی به خودی خود برطرف می‌شود اما چنانچه پس از مراقبت های اولیه پیشرفتی در بهبودی حاصل نشد، به دکتر مراجعه نمایید.


بیماری پوستی عرق سوز شدنبیماری درماتیت تماسی


بیماری درماتیت تماسی به شکل جوش و برآمدگی های قرمز رنگ بر روی سطح نمایان می شود. درماتیت در اثر نوعی آلرژی بوجود می آید. این بیماری پوستی ممکن است در اثر خوردن غذاهایی خاص، لوسیون ها، مواد شیمیایی یا گیاهانی مانند پیچک سمی ایجاد شود.


این جوش ها پس از یک تا ده روز پس از تماس با این مواد شروع می‌شود. این مدت زمان به میزان حساسیت فرد بستگی دارد و تا زمانی که تماس ادامه داشته باشد یا تا زمانی که بیماری خودش برطرف شود ادامه می‌یابد. درمان خود به خودی بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. آنتی هیستامین های معمول یا استروئیدها علائم بیماری را کاهش می‌دهند.


نکته : بیشتر مبتلایان درماتیت تماسی را با عفونت های پوستی، از جمله زرد زخم اشتباه می‌گیرند. چناچه چنین زخمی را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.


جوش زدن کنار دهان کودک
کوکساکی


این بیماری پوستی در اثر ویروس کوکساکی و بر روی دست و پا و دهان ایجاد می شود. این یک عفونت رایج در دوران کودکی است که معمولا در تابستان و اوایل پائیز بروز می کند. این بیماری معمولا با تب شروع شده و سپس جوش های بدون خارش در بدن، از جمله در دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند. این بیماری باعث زخم های دهانی نیز می‌شود. زخم های دهان دردناک بوده و در بعضی موارد خوردن و آشامیدن با مشکل روبرو می‌شود.


نکته : این بیماری پوستی بسیار مسری است و مانند بسیاری از عفونت‌های ویروسی، از طریق تماس، اغلب با سرفه و عطسه گسترش می‌یابد. بیماری دست، پا و دهان در عرض یک هفته خود به خود برطرف می‌شود.


جوش های کنار لب نوزاداگزما (درماتیت آتوپیک)


اگزما، که به نام درماتیت آتوپیک نیز شناخته می‌شود، در کودکان مبتلا به آلرژی و آسم شایع تر است. این بیماری بصورت یک تکه قرمز که خارش به همراه دارد ظاهر می‌شود و ممکن است در هر جایی از بدن به وجود آید اما معمولا بر روی گونه ها، ناحیه آرنج یا اطراف زانو دیده می‌شود.


اگزما شدن کودک


نکته : لوسیون‌های چرب کننده، پمادها و یا کرم‌ها معمولا نشانه‌های بیماری را بهبود می‌بخشند، اما گاهی اوقات استفاده از استروئیدهای موضعی نیز لازم است.


انواع بیماری های پوستی بویژه در کودکان (قسمت اول)


انواع بیماری های پوستی بویژه در کودکان (قسمت سوم)

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


1 دیدگاه برای «انواع بیماری های پوستی بویژه در کودکان (قسمت دوم)»
  1. بازتاب: مجله گلرنگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید