محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
مرداد ۳۰, ۱۳۹۹

تعریف عملیات لایه برداری و پیلینگ پوست


فرآیندی که در آن سلول‌های مرده از روی سطح پوست برداشته می‌شوند را لایه‌برداری می‌گویند، چون قدرت پوست برای دفع این سلول‌های مرده با افزایش سن کاهش می‌یابد و باید با یک عامل خارجی این فرایند انجام گیرد تا هم مشکلات پوستی حل شوند و هم پوست صاف و زیبا گردد.


این فرایند به چند روش انجام می‌شود: شیمیایی، مکانیکی، لیزر و یا روش‌های خانگی. روشی که ما مد نظرمان است همان روش مکانیکی با استفاده از شامپو های صورت و بدن لایه بردار و اسکراب می باشد.


از گذشته های دور مردم از کیسه حمام به همراه سپیدار استفاده می کردند به این صورت که سپیدار را برروی کیسه حمام مالش داده و بعد با کشیدن کیسه بر روی پوست بدن به گمان خودشان چرکهای موجود بر روی پوست بهتر جدا شده و حس طراوت وتازگی دلپذیری به آنان دست می داد. امروزه می دانیم پوست همواره درحال رفرش شدن از طریق رشد سلولهای جدید است و سلولهای قدیمی تر پس از مرگ بر روی پوست باقی مانده و مقداری از آن با استفاده از شامپو از روی پوست جدا می شوند ولیکن برای پاک سازی مناسب تر بهتر است از یک عامل اسکراب کننده استفاده نمود که در گذشته این نقش برعهده کیسه حمام و سپیدار بود و امروزه لیف حمام و دانه های اسکراب موجود در شامپو های صورت و بدن این نقش را برعهده دارند.


در گذشته مردم نمی دانستند که استفاده از کیسه حمام سبب جدا شدن سلولهای مرده پوست و رسیدن اکسیژن بهتر به پوست و همچنین تنفس سلولی بهتر و رشد سریعتر سلولهای جدید می گردد و همین امر سبب می گردد که پس از استفاده از شامپوهای صورت و بدن لایه بردار حس طراوت و فرش بودن به شخص مصرف کننده دست دهد.


نکته مهمی که حتما" باید به آن توجه نمود این است که این موضوع از لحاظ منطقی و اصولی، به شرایط و جنس پوست افراد نیز بستگی دارد و هر کس خودش می تواند با توجه به جنس پوست خود، تصمیم به استفاده از شامپو صورت و بدن اسکراب بگیرد یاخیر.


همچنین، عمل شستشوی بدن با شامپو های صورت و بدن اسکراب و لایه بردار سبب می شود تا تمام سلول های تجمع یافته بر روی پوست از بین بروند ودر کنار تنفس سلولی بهتر، کاهش تعریق بدن را نیز به دنبال داشته باشد. علی الخصوص در فصول گرم سال.


 

نکات مهم در استفاده صحیح از شامپو های صورت و بدن اسکراب


کسانی که دارای پوستی خشک و حساس هستند (برای شناسائی نوع پوست خود به مقاله "چرا استفاده از شامپو صورت و بدن بر صابون برتری دارد؟" رجوع نمایید) در استفاده از این شامپو ها باید بسیار با دقت عمل کنند و یا به عبارتی از مالش زیاد پوست پرهیز نمایند تا دچار قرمز شدن پوست نشوند. مثلا" در مورد استفاده از شامپو های صورت و بدن اسکراب در ناحیه صورت، اول با آب ولرم آن را نم دار نموده و سپس باید با نوک انگشتان خود و با حرکت دایره ای، شامپو را ۳۰ ثانیه روی پوست پخش نموده و وقتی به میزان مناسبی کف کرد، آن را آب‌کشی کنند. در پایان با یک حوله ی نرم و تمیز، به دقت و به حرکات ضربه ای پوست خود را خشک نمایند. بهتر است افرادی که دارای پوست حساس هستند در هفته تنها دوبار از این شامپو های لایه بردار برروی پوست صورت خود استفاده نمایند. و نکته بعدی اینکه اگر بر روی پوست صورت زخم و یا آکنه ای وجود داشت حتما" باید از استفاده شامپو صورت و بدن اسکراب پرهیز شود.


عوامل لایه بردار و اسکرابی که دراین نوع شامپو ها استفاده می شوند معمولا" یا از جنس معدنی و سیلیکایی هستند و یا پلیمری و یا طبیعی می باشند. نوع سیلیکایی به دلیل اسکراب کنندگی بالا در شامپو هایی که هم برای صورت و هم برای بدن استفاده می گردند معمولا" کاربرد ندارند. ولیکن نوع طبیعی مثل پودر گیاه لوفا به وفور در شامپو های بدن اسکراب استفاده می گردند. همچنین دانه های پلیمری که معمولا" استفاده می گردد سعی می شود از پلیمری استفاده شود که بعد از استفاده و همچنین در محیط طبیعت سریع تجزیه شده و آلوده کننده محیط زیست نباشد همچنین شکل دانه های استفاده شده معمولا" منظم و همچنین اندازه آنها بین 200 تا 600 میکرومتر باشد تا برروی پوست آسیب نرسانده و به بافت تازه رشد کرده نیز صدمه وارد ننماید.


همچنین در شامپو های صورت و بدن لایه بردار سعی می شود از مواد نرم کننده و رطوبت رسان و ویتامین مناسب پوست استفاده شود تا پس از عملیات لایه برداری سلولهای مرده، این مواد بتوانند پوستی شفاف و با طراوت بوجود آورند و همین امر مزیت بسیار مهم استفاده از شامپو های صورت و بدن اسکراب به جای کیسه حمام و سپیدار است که این روزها هنوز برخی به آن وفادار هستند.


 

گردآوری

عبدالرضا مهدوی - محقق واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید