محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
مهر ۸, ۱۳۹۹

مدارس بخش مهمی از زیرساخت های یک جامعه هستند و نقشی اساسی در شکل گیری شخصیت اجتماعی کودکان و نوجوانان دارند. با این وجود، بازگشایی و از سرگیری فعالیت آنها در پاییز سال 99، علی رغم همه گیری بیماری ویروسی کوید-19 می بایست با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی به منظور حفظ سلامت دانش آموزان، معلمان، کارکنان مدرسه و خانواده های آنها همراه باشد. بویژه که نرخ انتقال این ویروس در جوامع کوچکی نظیر مدرسه که در بدو بازگشایی به یکباره و از گروه هایی تشکیل می شوند که تا قبل از آن در ارتباط نزدیک با یکدیگر نبوده اند، افزایش می یابد و این امر در مدت زمان کوتاهی منجر به افزایش قابل ملاحظه ای در جمعیت کل مبتلایان یک کشور می شود.  از این رو، رعایت نکات زیر در بحران کرونا به مدیران محترم مدارس توصیه می گردد:
 • استفاده از تب سنج جهت اندازه گیری دمای بدن کلیه افرادی که در مدارس تردد می کنند.

 • الزام همه افراد (معلمان، کارکنان مدارس، دانش آموزان، والدین آنها و سایر راجعه کنندگان) به استفاده از ماسک. دانش آموزان، معلمان و کارکنانی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند و استفاده از ماسک برای آنها مخاطره آمیز است باید مشکل خود را به مدیر مدرسه اطلاع رسانی نمایند.

 • تشویق افراد به رعایت بهداشت دست با استفاده از ژل های الکلی حاوی حداقل 60 درصد الکل نظیر ژل ضدعفونی کننده گلرنگ یا ژل ضدعفونی کننده اوه همچنین استفاده متناوب از مایعات دستشویی. توصیه می شود که سرویس های بهداشتی در مدارس مجهز به دیسپنسرهای چشمی باشند تا جهت استفاده از مایعات دستشویی نیازی به تماس دست نباشد.

 • تشویق دانش آموزان به استفاده از دستمال های کاغذی بمنظور خشک کردن دستان خود پس از شستشو

 • قرار دادن سطل های زباله درب دار از نوع پدالی در کلاس ها و سایر فضاهای مدرسه که دانش آموزان بتوانند بدون تماس دست، درب آنها را باز نمایند.

 • رعایت فاصله اجتماعی تا حد ممکن. برای این منظور توصیه می شود تا از همه فضاهای کم استفاده و یا بلا استفاده مدارس استفاده گردد تا امکان برقراری حداکثر فاصله اجتماعی وجود داشته باشد. بعلاوه، پیشنهاد می گردد تا در صورتی که مدارس واجد فضای باز مناسب هستند، کلاس های آموزشی در این فضاها برگزار شوند و دانش آموزان در فضاهای مسقف که فاقد تهویه مناسب هستند، کنار یکدیگر قرار نگیرند.

 • گروهبندی دانش آموزان جهت حضور در کلاس ها. لازم است دانش آموزان بصورت گروه های کوچک در کلاس های خود حاضر شوند و نفرات این گروه ها نیز با یکدیگر جابجا نشوند تا نرخ انتقال ویروس میان گروه ها نیز به حداقل برسد.

 • لازم است از برگزاری فعالیت های آموزشی و اجتماعی که طی آنها امکان فاصله گذاری ایمن وجود ندارد، اجتناب شود.

 • تمیز کردن و ضدعفونی کردن متناوب سطوح پر تماس و سرویس های بهداشتی می بایست در دستور کار کارکنان مدارس قرار بگیرد. جهت تسهیل این مهم، برند هوم پلاس چندمنظوره ضدعفونی کننده ای را تولید و روانه بازار کرده است که خاصیت ضدعفونی کنندگی آن تا 24 ساعت بر روی سطوح باقی می ماند و بنابراین می تواند تعداد دفعات ضدعفونی کردن را کاهش و مانع از ایجاد واکنش های آلرژی بویژه در کودکان گردد.

 • سرویس های مدارس می بایست ملزم گردند تا بطور منظم درب و صندلی های خود را ضدعفونی نمایند.

 • آموزش دانش آموزان به پرهیز از به اشتراک گذاری وسایل شخصی خود با دیگران و ضدعفونی متناوب وسایل ورزشی و تفریحی مدرسه که به طور مشترک میان آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • برگزاری جلسه/جلسات آموزشی برای والدین و کارکنان مدارس در راستای تشخیص سریع علائم احتمالی کوید-19 در کودکان. اگرچه بسیاری از کودکان و بزرگسالانی که به این بیماری مبتلا می شوند فاقد هرگونه علائم هستند اما تب، سردرد، گلودرد، سرفه، احساس خستگی، آبریزش بینی، تهوع و استفراغ از نشانه های شایع بیماری کوید-19 در میان کودکان هستند.

 • از آنجاییکه آخرین یافته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان می دهد که کودکان و نوجوانان 10 تا 17 سال بیشتر از کودکانی که کمتر از 10 سال سن دارند در معرض ابتلا به کوید-19 هستند، والدین، معلمان و کارکنان مدارس باید با حساسیت بیشتری سلامت این گروه سنی را زیر نظر داشته باشند.

 • معلمان و دانش آموزانی که به بیماری های تنفسی، خونی، هورمونی و یا متابولیکی مبتلا هستند، در خطر ابتلا به کوید-19 شدید و کشنده قرار دارند و می بایست با حساسیت بیشتری ملزم به رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه گردند.

 • همکاری مدارس با نزدیک ترین درمانگاه محلی بمنظور انجام اقدامات به موقع و سریع در زمانی که متوجه می شوند یکی از شاگردان، معلمان و یا کارکنان آنها دارای علائم کوید-19 هستند.

 • آموزش و ارائه دستورالعمل های بهداشتی به والدین و کارکنان مدارس در راستای انجام اقدامات مقتضی هنگامی که خود و یا فرزندانشان به این بیماری مبتلا می شوند. لازم است هنگام مواجه با چنین مواردی، مراتب به سرعت به مدیر مدرسه اطلاع رسانی شود تا انجام آزمایش کرونا برای همه افرادی که در ارتباط نزدیک با فرد مبتلا بوده اند در دستور کار والدین و معلمان قرار گیرد. بعلاوه، شخص مبتلا می بایست تا زمان منفی شدن تست خود در قرنطینه قرار گیرد و از حضور در مدرسه و سایر اجتماعات اجتناب نماید.


 

گردآورنده


آزاده رحمانی، دکتری میکروبیولوژی - واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید