محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
آذر ۵, ۱۳۹۹

استفاده از جرم گیر و شوینده ها برای نظافت سرویس بهداشتی مخصوصا رسوب زدایی از کاشی و سرامیک بسیار رایج است. جرم‌گیرها به طور معمول از ترکیبات اسیدی مختلف تولید شده‌اند که همین مساله روی قدرت تمیزکنندگی و جرم‌‎بری آنها تاثیر می‌گذارد. اسیدهای مورد مصرف در آنها اسیدکلریدریک و اسید فسفریک بوده که بسته به میزان قدرت محصول می‌توان به نسبت‌های مختلف از آنها در فرمولاسیون استفاده کرد. اما همانطور که از نام این محصول هم مشخص است، محلول اسیدی خطرات خود را حین مصرف دارد که باید به آنها توجه شود تا نه تنها به محل مصرف بلکه به سلامت مصرف‌کننده نیز آسیبی وارد نشود.


یکی از مهمترین معضلات مصرف جرم‌گیر، استفاده همزمان آن با مایع سفیدکننده است که آسیب‌ها و خطرات جبران‌ناپذیری را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. این دو ترکیب با خواص مختلف فیزیکی و شیمیایی وقتی با یکدیگر ترکیب می‌شوند، بخارات سمی گاز کلر را ایجاد می‌کنند که باعث سوزش چشم، گلو، ریه و... می‌شود و گاها واکنش‌های خطرناکی را در محیط بسته به همراه دارد که می‌تواند باعث کوری چشم هم شود. در بسیاری از موارد مصرف کننده برای آنکه نظافت کامل‌تر و بهتری داشته باشد، این دو را با هم ترکیب می‌کند اما غافل از اینکه چه خطراتی می‌تواند در پی داشته باشد. لذا همواره به مصرف‌کنندگان هر دو محصول توصیه اکید شده که لیبل‌ها را به دقت مطالعه کنند تا پیش از وقوع حادثه‌ای، از آن جلوگیری شود.


 

این هشدار که نباید برخی از مواد را با هم ترکیب کرد به چه معناست؟


آن ها را در یک بطری مخلوط و تکان ندهید، استفاده یکی پس از دیگری نیز اصلا توصیه نمی شود چرا که در فاضلاب امکان اختلاط آنها و آزاد شدن گاز سمی کلر وجود دارد . همیشه برچسب محصولات شیمیایی را پیش از استفاده آن ها با یکدیگر بررسی کنید، بعنوان مثال اگر چاله توالت را با سفید کننده تمیز کرده باشید، استفاده از مایعات اسیدی یا پاک کننده‌های بر پایه آمونیاک برای تمیز کردن صندلی و تانک می‌توانید منجر به ایجاد ابری از سم و مواد آسیب زا شود.


 

اگر در استفاده از جرم‌گیرها دقت کافی را نداشته باشید، به جای اینکه تمیزکاری سطوح دیوارها یا کف خانه به شکل مناسب انجام شود و اصطلاحاً جلا داده شود و براق گردد، بدتر سبب خرابی و آسیب رساندن به این سطوح می‌شود.


یکی از قسمت های مهم در منازل که باید بصورت دوره‌ای تمیز شود، شیرآلات موجود در حمام و دستشویی است که باید حتماً مراقب باشید از موادی که مخصوص این کار نیستند، استفاده ننمایید. لعاب روی شیرهای سرویس بهداشتی حساس می باشند و با استفاده از مواد اشتباهی این لعاب از بین می رود و دیگر مانند گذشته براق نخواهد شد. بنابراین پاک‌کردن سطوح خانگی که به نظر کاری ساده می آید نیز نیاز به مهارت دارد تا با درست عمل کردن سبب کاهش بعضی از هزینه‌های اضافی شود.


 

توصیه های ایمنی در مصرف جرم گیر


۱- هنگام مصرف درب و پنجره محل موردنظر را باز نگه دارید.


۲-هنگام مصرف حتما از دستکش استفاده کنید. با پوشیدن دستکش های قابل استفاده مجدد، هنگام استفاده از هرگونه پاک کننده های خانگی، از پوست خود محافظت کنید. دستکش های لاتکس یا لاستیکی از جذب مواد توسط پوست جلوگیری کرده و پوست شما را از تماس با با برخی از باکتری های نامطبوع که بر روی سطوح خانگی رشد می کنند محافظت می‌کند.


۳- در صورت پاشیده شدن مستقیم روی دست، صورت یا چشم بلافاصله محل را با آب سرد بشویید تا از ایجاد حساسیت احتمالی جلوگیری شود.


۴- معمولا بهتر است از ترکیب چند مایع جرم گیر باهم خوداری کنید. گاها امکان ایجاد گازهای خطرناک و سمی وجود دارد.


۵- از جرم گیرهای اسیدی برای تمیز کردن و نظافت اتصالات و یراق سرویس بهداشتی به هیچ وجه استفاده نکنید. چون باعث تغییر رنگ و کدر شدن رنگ شیرآلات می گردد.


6-بعد از تمام شدن کار شست و شوی سرویس بهداشتی، حتماً پنجره ها را باز نگه دارید تا هوای تازه به درون سرویس بهداشتی ورود کند و موجب گردد رطوبت درون سرویس بهداشتی را خشک کند و بوی نامطبوع مواد شوینده نیز از سرویس بهداشتی خارج گردد.


 

طریقه ی مصرف جرم گیر


۱-سطح حمام یا سرویس بهداشتی را با آب مرطوب کنید.


۲-به نسبت آلودگی سطح مقداری مایع جرم گیر بر روی سطح آلوده بریزید.


۳- پس از چند دقیقه (حدودا ۱۵ دقیقه) با استفاده از فرچه و آب روان سطح را بشویید.


برای کاشیها و سطوحی که رنگ و لعاب ثابت ندارند استفاده از این محصول توصیه نمی‌شود. برای اطمینان از این قضیه، قبل از استفاده، سطح کوچکی که در محل دید نباشد را با این محصول تمیز نموده و در صورتی که اثر تخریبی مشاهده ننمودید، در کل سطح از آن استفاده نمائید.


 

گردآوری

علیرضا خماند- واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید