محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
دی ۳, ۱۳۹۹

این روزها برخلاف گذشته، مصرف کنندگان کالای مورد نیاز خود را بسیار هوشمندانه انتخاب می کنند و در برخی موارد سعی می کنند یا با گشتی در فضای مجازی و یا مشورت با دوستان و یا خواندن نظرات مصرف کنندگان دیگر، در مورد خرید آن کالای خاص تصمیم درستی را بگیرند. این حساسیتها زمانی بیشتر خواهد شد که کالای مورد نظر ارتباط مستقیمی با سلامت شخص داشته باشد.


 مصرف کنندگانی که کالای مورد نظر خود را از طریق فروشگاههای اینترنتی خرید می کنند پس ازمطالعه مطالبی که درمورد محصول در سایت فروشنده درج شده و یا نظرات خریداران قبلی و همچنین اطلاعات قبلی خودشان، تصمیم نهایی را گرفته و اقدام به خرید می کنند ولیکن بسیاری از آنان پس از مطالعه قبلی برروی یک محصول بهداشتی مثل شامپو صورت وبدن در فضای مجازی و یا شنیده ها از دوستان و آشنایان شخصا" در فروشگاه حاضر شده و با مطالعه ادعاهای مطرح شده بر روی برچسب یک محصول، کالای خود را انتخاب و خریداری می کنند.


یکی از مواردی که مصرف کنندگان هنگام خرید یک شامپو بدن به آن دقت نموده و مطالعه می نمایند، نوع ترکیباتی است که در ساخت آن شامپو مورد استفاده قرار گرفته است. ما دراین مقاله به سه ماده بسیار مهمی که در ترکیبات شامپو صورت و بدن مورد استفاده قرارمی گیرند و برای سلامتی پوست صورت و بدن بسیار مفید هستند بطور خلاصه اشاره و توضیح خواهیم داد.


 

گلیسیرین

اولین و مهمترین و پرکاربردترین ماده درترکیبات شامپو بدن گلیسیرین می باشد. گلیسیرین یکی از باارزش ترین مواد در جهان است و در طیف گسترده ای از محصولات روزمره یافت می شود. به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی برجسته ای که دارد معمولاً در محصولات مراقبت از پوست به وفور استفاده می شود. معمولا" هر محصولی که در خانه و آشپزخانه مورد استفاده می شود، گلیسیرین در آن نقشی کوچک و یا بزرگ را خواهد داشت.


گلیسیرین در مورد زیبایی و مراقبت از پوست کاربردها و فواید زیادی دارد و می توان با صراحت گفت که گلیسیرین برای پوست معجزه می کند. گلیسیرین یک ترکیب با خاصیت رطوبت رسانی خارق العاده است و جزو مواد هموکتانت (humectant) می باشد. یک ماده هموکتانت یا رطوبت رسان شبیه گلیسیرین، آب یا رطوبت را از لایه دوم پوست به لایه بالایی آن می رساند. اگر رطوبت زیاد باشد، رطوبت رسان ها یا هموکتانتها می توانند از هوا نیز گرفته و عملیات رطوبت رسانی را بهتر انجام دهند. در نتیجه گلیسیرین پوست را آبرسانی نموده و به شما کمک می کند تا سلولهای مرده پوست راحت تر جدا شده و همچنین با کمک به طراوت و شادابی سلولهای جدید، می تواند درخشش و لطافت رابه پوست شما برگرداند.


 

پلی کوآترنیوم -7 ( 7 Polyquaternium-)


نرم کننده ای کاتیونی و محلول در آب است که معمولاً در شامپوهای موی سر و همچنین شامپوهای بدن استفاده می شود. این ماده یک نرم کننده عالی کاتیونی برای مو و پوست است. پلی کوآترنیوم -7 به خصوص در سیستم های مبتنی بر سورفاکتانت ها مانند شامپوهای موی سر و صورت و بدن بسیار مفید است و برای استفاده در اسپری، در حالت دهنده های مو نیز کاربرد دارد. این ماده با ایجاد یک لایه فیلمی برروی پوست، حس نرمی ابریشمی بدون احساس چربی برروی آن ایجاد می کند و همچنین باعث حفظ و جذب رطوبت توسط پوست می گردد. این ترکیب از خشک شدن پوست پس از پاک نمودن چربیها از روی آن جلوگیری می نماید. همین ترکیب است که باعث ایجاد حس لیزی پس از استفاده از شامپو بدن شده و اگر مصرف کنندگان بدانند که پس از آبکشی و خشک نمودن بدن، حس طراوت و نرمی برروی پوست باقی خواهد ماند، از حس لیزی هنگام آبکشی شکایتی نخواهند داشت.


 

پانتنول

شما ممکن است قبلاً در مورد پانتنول چیزی نشنیده باشید اما از میزان کارهایی که قبلاً برای شما انجام داده است متعجب خواهید شد. این روزها بسیاری از شامپوها و محصولات بهداشتی پوست و مو این ماده را در ترکیب خود دارند. پانتنول، همچنین به عنوان پروویتامین B5 نیز شناخته می شود، این ماده فرم الکلی ویتامین B5 است. پس از استفاده موضعی، پانتنول به سرعت جذب پوست می شود و به ویتامین B5 تبدیل می شود و به عنوان یک ماده مرطوب کننده اثرگذار نقش خودرا به خوبی ایفا می نماید. اگرچه پانتنول به عنوان یک مرطوب کننده موثر است اما از آنجایی که یک ماده همه کاره است، بیشتر به عنوان یک ماده مرطوب کننده استفاده می شود که نه تنها رطوبت بلکه سایر مواد مرطوب کننده را نیز حفظ می نماید.


 

منابع


https://www.ah18c.com/en-us/news/benefits-of-glycerine-for-skin-care


https://www.solverchem.com/articles/detergent-ingredients-and-properties


https://cosmetics.specialchem.com


https://knowledge.ulprospector.com/1763/pcc-panthenol-multifunctional-active


https://www.wishtrend.com/glam/panthenol-in-skin-care-here-are-4-reasons-why-you-need-it


 

گردآوری

عبدالرضا مهدوی - محقق واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید