محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
مهر ۱۳, ۱۳۹۸

به همه ما از دوران کودکی و نوجوانی گفته شده است که بعد از استفاده از سرویس بهداشتی حتما دست هایمان را بشوییم. اکنون همه ما می دانیم پشت این پیام بهداشتی دلایل مهم زیادی وجود دارد. بنابراین دانستن تکنیک های شستن دست بسیار مهم است. ما باید این تکنیک ها را به خوبی بشناسیم و با رعایت کردن آن ها، این فرهنگ بهداشتی را به خوبی به فرزندان خود منتقل کنیم.


یکی از مشکلات بزرگی که در رابطه با عدم شستن دست ها وجود دارد این است که در تمام روز چیز های زیادی را لمس می کنیم. سوار خودرو یا سایر وسایل نقلیه می شویم، در مترو دستگیره هایی را می گیریم که پیش از ما هزاران نفر به آن ها دست زده اند که هر کدام می توانند دچار بیماری و آلودگی های زیادی باشند. بعد همین دست های آلوده را به بینی می مالیم و وارد دهان می کنیم. در واقع ما داریم بدون اینکه خودمان بخواهیم، خود را درگیر بیماری های عفونی می کنیم.


اگر با دست های آلوده غذا درست کنید، کودکان شما به راحتی با خوردن آن غذا مستعد دریافت این آلودگی ها خواهند بود.


ما در ادامه لیستی از بیماری هایی را آماده کرده ایم که مهمترین دلیل ابتلا به آن ها، عدم شستن دست ها پس از رفتن به سرویس بهداشتی است.ویروس های عصبی (Noroviruses)


نورو ویروس ها یا همان ویروس های عصبی، شایع ترین دلیل بیماری های عفونی معده و روده ها هستند. این ویروس ها بر روی تمامی افراد در تمام سنین تاثیر گذار است.


این نوع ویروس هنگامی انتقال می یابد که فرد بعد از دستشویی دست خود را نشوید. این بیماری با سرعت بسیار زیادی بین افرادی که با آن ها در تماس هستند منتقل می شود. به همین دلیل است که وقتی یک نفر بیمار می شود، تعداد قابل توجهی از اعضای خانواده، همکاران و دیگر افرادی که با بیمار در ارتباط هستند نیز دچار آن می شوند.


بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری شستن دست ها با مایع دستشویی، پیش از تهیه غذا و پس از سرویس بهداشتی است. همچنین از تماس دست ها با بینی و دهان جلوگیری کنید.


شستن دست


بیماری هایی که از طریق تنفس منتقل می شوند ( Airborne )


این بیماری ها معمولا از طریق قطرات بسیار ریزی که توسط فرد مبتلا شده در هوا پراکنده می شوند، انتقال پیدا می کنند.


تنفس، عطسه و سرفه شایع ترین راه های پخش این قطرات ریز حامل ویروس است. عدم توجه کافی به شستشوی دست موجب جذب این ویروس ها شده و از طریق هوا به سایر افراد منتقل می شوند.


بیماری های رایجی که از طریق هوا به افراد دیگر منتقل می شوند عبارتند از: آنفولانزا، آبله مرغان و مننژیتعفونت های بیمارستانی


بسیار پیش آمده که از عفونت های بیمارستانی شنیده ایم، این بیماری ها توسط بیماران، کارمندان بیمارستان و افرادی که به عیادت بیماران خود می روند انتقال می یابند. تعداد میکروب ها و دیگر آلودگی ها در بیمارستان بسیار زیاد است. اگر افراد دست های خود را نشویند و ضدعفونی نکنند می توانند به راحتی منتقل کننده این آلودگی ها باشند.


MRSA و E.coli از شایع ترین عفونت های بیمارستانی هستند که توسط میکروب ها و باکتری ها پخش می شوند.


اسکراب پوست چیست؟

هپاتیت A


هپاتیت A یک عفونت ویروسی است که می تواند علائم شدیدی از جمله مشکلات کبد، زردی، درد شکم، تب و خستگی شدید ایجاد کند. این بیماری غالبا از طریق مواد غذایی انتقال پیدا می کند.


تکنیک های درست و روش های صحیح شستن دست را یاد بگیرید و به هیچ عنوان با دست های آلوده غذا درست نکنید.


طبق اعلام موسسه آلرژی و بیماری های عفونی، خوردن حتی ذره ای بسیار کوچک و ناچیز از مواد غذایی آلوده می تواند باعث ابتلا به بیماری هپاتیت نوع A شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید