محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با ما
مجله گلرنگ
آبان ۲۲, ۱۳۹۸

همه ما بطور متوسط سالی یک بار فرش های خود را می شوییم. عده ای شستن فرش خود را به مراکز معتبر قالیشویی سپرده و عده ای نیز خودشان اقدام به شستشو می نمایند. نظافت و شستن فرش از اهمیت بالایی برخوردار است و رعایت اصول و تکنیک های خاص آن باعث خواهد شد تا فرش کیفیت اولیه خود را از دست نداده و تا حد ممکن خصوصیات ظاهری و ساختاری خود را حفظ نماید.


در این مقاله مراحل و تکنیک های شستن فرش را با یک دیگر مرور خواهیم کرد تا اگر سعی داشتید خودتان فرش را بشویید از آن بهره ببرید.
غبار روبیدر ابتدایی ترین مرحله شما باید آلودگی و گرد و غباری که طی روزهای سال بر روی فرش نشسته است را از بین ببرید. قبل از شستشوی فرش غبارروبی به دو روش انجام می‌شود:
غبار روبی معمولی:


در غبارروبی معمولی فرش را تکانده و یا با چوب بر پشت آن می‌کوبند تا گرد و خاک آن خارج شود. بعد با جارویی زبر (همان جاروهای چوبی که در منزل همه موجود است) آن را می‌روبند.


نکته : این کار نباید موجب گسیختگی تار و پود فرش شود و به بافت آن لطمه بزند. کوبیدن فرش بر زمین از جمله کارهای اشتباهی است که جهت تمیز کردن فرش به انجام می شود.
غبار روبی مکانیکی:


این کار در کارخانجات قالی شویی، بسته به کیفیت فرش صورت می‌گیرد و در منزل مقدور نیست.دلیل اینکه فرش باید پیش از شستشو غبار روبی شود آن است که هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره (محل تماس گره با تار و پود) باقی مانده خوب تمیز نمی‌شود و باعث پوسیدگی فرش می‌گردد. (در واقع تبدیل به گل شده و در مغز فرش باقی می‌ماند)در زندگی‌های شهری که معمولاً از جاروبرقی استفاده می‌شود، گرد و غبار چندانی درون فرش باقی نمی‌ماند که نیاز به غبارگیری داشته باشد. فقط باید توجه داشت که فرش رنگ پس ندهد.
رنگ دادن فرشفرش‌ها کیفیت های متفاوتی دارند، ممکن است بعضی از آنها رنگ پس دهند و بعضی دیگر خیر. اما بسیار مهم است که پیش از شست شو بدانیم که فرش ما برای اینکه بفهمید فرش رنگ پس می‌دهد یا نه، یک دستمال سفیدرنگ که با آب نیمه‌ گرم خیس شده به قسمت‌هایی از پرز فرش بکشید یا پرز فرش را درون دستمال برای چند ثانیه نگه دارید.اگر دستمال سفید رنگی شد، فرش رنگ پس می‌دهد و باید هنگام شستشوی آن نکاتی را رعایت کرد. (بیشتر رنگ‌های تیره رنگ پس می‌دهند؛ مانند لاکی، سبزهای تیره، سرمه‌ای، مشکی، آبی).
مراحل شستن فرشچنانچه قصد دارید خودتان فرش را بشویید رعایت نکات زیر اهمیت ویژه‌ای دارد:

  • عملیات شستن فرش می بایست روی زمین سخت، سیمانی، موزاییک صورت گیرد. چنانچه زمین شیب‌دار باشد بهتر است.

  •  جریان آب باید به صورت دوش و با حرارت معمولی باشد. به هیچ عنوان از آب خیلی گرم در شستشوی فرش دستبافت یا ماشینی استفاده نکنید.نکته: فرش‌های ماشینی به علت داشتن مواد پلاستیکی در گره‌ها و تار و پود، پس از شستشو با آب گرم نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهند. در فرش‌های دستبافت نیز، که رنگ پس می‌دهند، آب گرم، رنگ پس داده شده را در قسمت‌های روشن فرش تثبیت می‌کند که رنگبرداری آن ها  دشوار و هزینه بر است.نکته: فرش‌هایی نیز که چله آن ها از پشم و ابریشم یا گره‌های ابریشمی باشد، کیفیت‌شان پس از شستشو کاسته می‌شود.

  •  در شستشوی فرش از مواد قلیایی نباید استفاده شود.
  • فرش دستبافت را از قبل خیس نکنید، به خصوص فرش‌هایی که رنگ پس می‌دهند. در این صورت قسمت‌های روشن فرش نیز رنگی می‌شود.

  •  فرشی را که رنگ پس می‌دهد، پس از شستشو لوله نکنید و هرگز داخل لوله آب نگیرید.

  •  فرش شسته‌ شده را کاملا با پارو آبگیری کرده و سپس با دستمال نخی یا حوله ای آب پرز آن را کاملا بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت‌هایی که رنگ پس می‌دهد با قسمت‌های دیگر فرش تداخل پیدا نکنند.

  • وقتی فرش پس از شستشو یک ساعت روی زمین به صورت پهن ‌شده ماند، بقیه رطوبت خود را از دست می‌دهد و آماده پهن کردن می‌شود.

  •  فرش نیمه مرطوب از پشت، در سایه (نور غیرمستقیم خورشید) و در معرض هوا پهن شود.

  •  برای فرش‌های ماشینی و دستبافت هم که رنگ پس نمی‌دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه‌های آن حتما زرد خواهد شد.

  •  پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح‌های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل‌تر و تمیز دیده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید