محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
خرداد ۲۵, ۱۳۹۹

همانطور که در مقاله قبلی صحبت شد، برخی از مردم به خاطر حس لیزی بعد از استفاده از شامپو های صورت و بدن در استفاده از این محصولات وسواس به خرج داده و استفاده از صابون جامد را ترجیح می دهند، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است اینست که فرد باید نوع پوست خود را شناخته و بداند که پوست وی خشک، چرب، معمولی و یا مختلط می باشد. درتصویر ذیل به زبان ساده این حالات به تصویر کشیده شده است:هر کدام از این پوست‌ها ممکن است نسبت به مواد شیمیایی یا طبیعی خاصی حساس باشند. در طراحی صابون‌ های ارزان معمولا به نوع پوست شما توجهی نمی‌شود. در این نوع از صابون‌ها که شاید فقط برای پوست‌های بسیار چرب مناسب باشد، لایه چربی از صورت شما شسته می‌شود و بهتر است حتما پس از استفاده از آن از کرمهای مرطوب کننده استفاده شود.


بعد از اینکه شخص نوع پوست خود را تشخیص داد باید سعی کند شیوه صحیح حمام کردن را برای خود انتخاب نماید. در حقیقت شیوه ی حمام کردن فرد از شوینده ای که استفاده می کند مهم تر است؛ بهترین روش برای استحمام این است که بجای آب داغ از آب ولرم استفاده شود.


راجع به تفاوت صابون های جامد و شامپو بدن باید گفت: صابون های جامد معمولی به علت شیوه تولید آنها، عموما فاقد گلیسیرین و مواد مرطوب کننده هستند و همچنین با توجه به pH حدود 8 تا 9، استفاده از آنها باعث از بین بردن لایه چربی طبیعی پوست شده و خشکی پوست را در پی خواهد داشت. این درحالی است که فرمولاسیون شامپو های صورت و بدن طوری طراحی شده که pH بسیار سازگار و نزدیک به پوست داشته و با ویژگیهای منحصر به فردی که دارند، استفاده از آنها را نسبت به صابونهای جامد بسیار ارجح تر خواهند نمود.
آیا حس لیزی بعد از استفاده از شامپو بدن برای پوست مضر است؟


اولا"در ترکیبات این شامپوها ازمواد پاک کننده های ملایم استفاده شده تا آسیب کمتری به پروتئین ها و چربیهای ضروری پوست وارد شود و ثانیا" در فرمولاسیون خود بستگی به نوع شامپو از گلیسیرین به عنوان یک عامل مهم رطوبت رسان به پوست بهره برده شده و همچنین وجود ترکیباتی که باعث حفظ و ترمیم لایه چربی ضروری پوست می شوند. این مزیتها همه و همه برتری استفاده از شامپو های بدن را نسبت به صابونهای جامد توجیه می کند و همانطور که در مقاله قبلی اشاره شده بود ترکیبات افزودنی به شامپو که برای پوست بسیار ضروری می باشند یک حس لیزی را بعد از استفاده و هنگام آبکشی برجا می گذارند که این حس لیزی در استفاده های متوالی برطرف خواهد شد و شخص به آن عادت کرده و وقتی مدتی از شامپو صورت و بدن برای استحمام استفاده نماید، خودبه خود مزیت های استفاده از آن را نسبت به صابون جامد با اعماق وجود درک خواهد کرد. به نظر شما بین صابون و شامپو بدن اولویت با کدام است؟


بطور قطعی باید گفت از نظر سهولت مصرف و بهداشتی تر بودن اولویت با شامپو بدن است. زیرا این امکان وجود دارد که چند نفر به طور مشترک از یک صابون استفاده نموده که این مسئله از نظر بهداشتی چندان مطلوب نیست. بطور مثال در این روزها که ویروس کرونا به شدت در سراسر دنیا فکرها را به خود مشغول کرده و شستشوی صورت و بدن بسیار توصیه و تاکید می گردد اگر استفاده از صابون توسط افراد آلوده و ناقل به صورت ناصحیح صورت بگیرد در استفاده های مشترک خود عامل مهمی در انتقال ویروس می تواند باشد.


علاوه بر این، قرار گرفتن صابونها در جاصابونی و در محیط حمام باعث تجمع مقداری آب در داخل ظرف می شود که می تواند محلی برای تجمع آلودگی ها باشد، اما شامپو بدن در داخل بطری های دربسته قرار دارد و تماسی بین مصرف کننده با تمام مایع داخل وجود ندارد، بنابراین از این نظر بهداشتی تر و ایمن تر است.


شرکتهای مختلف با تولید ات متنوعی از شامپو بدن سعی کرده اند با استفاده از عصاره ها و ویتامینها و مواد نرم کننده پوست و رطوبت رسان، طراوت و شادابی پوست را حفظ و آنرا ارتقاء دهند.


 

منبع

https://www.cosmeticsandtoiletries.com/formulating/category/bath/173297851.html


COSMETIC AND TOILETRY FORMULATIONS Second Edition Volume 2 by Ernest W. Flick


 

تهیه و تنظیم


عبدالرضا مهدوی؛ واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید