محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
مرداد ۳۰, ۱۳۹۸

باید بگوییم خیر، اینطور نیست!


نه تنها مردم ایران بلکه در بسیاری از کشورهای آسیایی نیز این اعتقاد وجود دارد که تراشیدن موی سر کودک می‌تواند به رشد و پرپشت شدن موهای او کمک کند، اما هیچگونه مدرک معتبری مبنی بر مثمر ثمر بودن این کار وجود ندارد. همه انسان ها با تعداد مشخصی از فولیکول و پیاز مو متولد می شوند. موهای ما از درون این کیسه های کوچک رشد می‌کنند. در سرتاسر طول عمرمان این فولیکول ها هستند که ضخامت، نوع، نرمی، پرپشتی، فر یا صاف بودن موهای ما را مشخص می‌نمایند.متخصصین راجع به تراشیدن موی سر کودک چه میگویند؟


دکتر لئونیکا کی، متخصص و رئیس جامعه‌ی پزشکان پوست و مو دانشگاه سنگاپور میگوید:
طبق پژوهش های انجام شده، تعداد فولیکول و پیازهای موی هر فردی پیش از تولد او تعیین شده اند، به همین دلیل تعداد آن ها همواره ثابت بوده و افزایش پیدا نمی‌کنند.


به گفته دکتر کی، تعداد زیادی از نوزادان با موهایی روی سر خود به نام (ولوس) متولد می‌شوند که در ابتدا کوتاه، نازک و کمرنگ هستند. این موها بین سه تا هفت ماه پس از تولد ریخته و بعد با موهای بالغ، ضخیم‌ و نهایی جایگزین می‌شوند.
نحوه رشد و ضخامت موی کودک بستگی به تعداد و نوع فولیکول ها و پیاز موی او دارد و تراشیدن موهای سر او، قطعا تاثیری بر رشد بیشتر و پرپشت تر شدن آنها ندارد. البته عوامل زیادی از جمله مصرف مواد مغذی می‌تواند به روند رشد موهای کودک کمک کند ولی مطمئنا تراشیدن موی سر کودک تاثیری بر روی آن ندارد.


راهنمایی های جهت مراقبت از موی فر کودک

ژن اصلی ترین عامل رشد و تراکم موی کودک است


هر فرآیندی که بر روی پوست سر کودک انجام شود، نمی‌تواند تاثیری بر فولیکول های زیر پوست سر او داشته باشد، کیفیت موها به طور کامل به ژن هر فرد وابسته است و تعداد فولیکول ها و پیازهای مو را نیز ژن های افراد تعیین می‌کنند. شما تنها می‌توانید با تغذیه مفید و رژیم غذایی مناسب به تقویت موهای کودک کمک کنید. به خاطر داشته باشید که شانه کردن و ماساژ نمی‌توانند به اندازه مواد غذایی مفید در رشد و کیفیت موهای کودک موثر باشند.


همینطور توجه داشته باشید که شامپو کودک خوب میتواند در حفظ کیفیت موی کودک بسیار کمک کند. بنابراین در انتخاب آن دقت کافی را به خرج دهید.


تراشیدن موی سر کودک را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم، زیرا این کار نه تنها تاثیری بر رشد موهای او ندارد، بلکه باعث آسیب رساندن به اون نیز می‌شود. به گفته متخصصین پوست و مو، پوست سر نوزادان بسیار حساس است، فرق سر آن‌ ها که (فونتانل) نام دارد بسیار نرم است، زیرا جمجمه آن‌ها هنوز بطور کامل به هم متصل نشده است و تراشیدن موی سر نوزاد می تواند به بافت سر آن ها آسیب برساند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید