محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

تفاوت های شامپو بدن و صابون


راجع به تفاوت صابون های جامد و شامپو بدن باید گفت: صابون های جامد معمولی بعلت هزینه بالا برای افزودن گلیسیرین و درعین حال حفظ حالت جامد آن، عموما فاقد گلیسیرین می باشند و همچنین بخاطر جداسازی ماده مؤثره آن ها از روغن دانه های گیاهی بوسیله اضافه کردن نمک های خانواده سدیم، حالت قلیایی و PH در حدود 8 و 9 دارند اما شامپو بدن با توجه به فرایند تولیدشان و همینطور مایع بودن، براحتی می توان گلیسیرین را به آن اضافه کرد و PH  آن را تعدیل کرد. تفاوت صابون و شوینده های مایع که به صورت شامپو برای شستن بدن مصرف می شود در نوع ترکیبات آن است. در صابون از ترکیبات صابونی و ترکیبات حلال در چربی استفاده می شود. اما در ترکیب شامپو بدن از مواد غیر صابونی استفاده می شود که به PH پوست نزدیک تر است.


 

شستن بدن با شامپو بدن


اولویت با شامپو بدن است یا صابون


از نظر تاثیرگذاری روی پوست و میزان شویندگی و تمیزکنندگی، صابون و شامپو بدن در یک سطح قرار دارند و کاملا پوست را تمیز می کنند.


اما از نظر آسانی مصرف و نیز بهداشت و سلامت، قطعا اولویت با شامپو بدن است. در اکثر منازل معمولا افراد خانواده به طور مشترک از صابون ها استفاده می کنند که مطمئنا از نظر بهداشتی امری ناخوشایند است.


همینطور، قرار گرفتن آن ها در جاصابونی و در محیط مرطوب حمام می تواند محلی مناسب برای تجمیع آلودگی باشد. اما همانطور که می دانید شامپو بدن در داخل بطری های دربسته ریخته می شود و از نظر سلامت به مراتب بهداشتی تر از صابون است.


این طرز فکر که هرچه صابون یا شامپو بیشتر کف تولید کند کیفیتش بهتر است و بهتر تمیز می کند، تفکری اشتباه است. کف زیاد اگر ناشی از قلیای بالای صابون باشد برای پوست مضر است. و علاوه بر از بین بردن آلودگی های سطح پوست، چربی های طبیعی پوست را نیز در خود حل کرده و از بین می برد. این امر می تواند به شدت پوست شما را خشک و حساس کند.


 

آیا آلودگی های ایجاد شده بر روی صابون می تواند منبع میکروب باشد؟


مواد قلیایی موجود در صابون می تواند تا حدودی مانع از رشد برخی میکروب ها و باکتری ها شود اما وقتی صابون خیس می شود و در جاصابونی قرار می گیرد تبدیل به محیطی مناسب برای تجمع آلودگی می شود حال اگر از صابون استفاده نشود و یا این محیط تمیز نگردد, همین محیط قلیایی ایجاد شده می تواند شرایط رشد برخی دیگر از باکتری ها و میکروب ها را فراهم کند.


بنابراین صابون به دلیل محیطی که در آن نگهداری می شود می تواند در معرض برخی از آلودگی ها قرار بگیرد. اما این آلوده شدن به معنی رشد میکروب یا انتقال آن به پوست بدن نیست. صابون تنها در شرایطی میکروب را رشد داده و به پوست منتقل می کند که پس از خیس شدن برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگیرد. در این صورت امکان جذب، رشد و انتقال میکروب وجود دارد. صابون های صورت که در طول روز چند مرتبه از آنها استفاده می کنیم یا صابون های حمام که بطور میانگین هر 3، 2 روز یکبار برای شستن بدن استفاده می شوند انتقال دهنده میکروب نیستند.


ولی بنا به دلایلی که در بالا عنوان شد, توصیه می کنیم که استفاده از شامپو بدن را در اولویت قرار دهید و چنانچه در نظر دارید از صابون استفاده کنید، از صابون های گیاهی بهره ببرید.


 

شستن بدن با شامپو بدن

 

چند نکته مهم در رابطه با شستن بدن


اگرچه پوست چرب، در مقابل تاثیر منفی اکثر شوینده های بدن، مقاوم تر از پوست خشک است اما با این حال رعایت نکات زیر، می تواند برای تمام افراد با پوست های مختلف مفید واقع شود.
  • شوینده ای ملایم انتخاب کنید که قلیای آن متعادل باشد.

  • هنگام استحمام از آب ولرم و یا خنک استفاده کنید. آب داغ برای پوست مضر است.

  • بعد از حمام، از لوسیون پوست و مرطوب کننده استفاده کنید.

  • شستشوی زیاد پوست باعث خشکی آن می شود. از شستشوی زیاد پرهیز کنید.

  • مراقب علائم خشکی پوست ازجمله پوسته پوسته شدن و قرمزی و خارش پوست باشید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید