محصولاتتاریخچه گلرنگشعب فروشمجله آنلاینتماس با مااخبار
مجله گلرنگ
مرداد ۲۵, ۱۳۹۹

انتخاب شوینده مناسب، اولین قدم برای تمیز کردن خانه و آشپزخانه است. معمولا نظافت به کمک شوینده‌ها انجام می‌شود، ولی این محصولات در کنار از بین بردن آلودگی‌ها و کثیفی‌ها، این قابلیت را هم دارند تا بخش قابل توجهی از باکتری‌ها، میکروب‌ها و دیگر میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرند. در عین حال انتخاب عامل پاک‌کننده مناسب به عواملی همچون نوع کثیفی، شرایط کثیفی و روش تمیز کردن بستگی دارد.


معمولا شوینده‌های نظافت خانه و سطوح به ۳ دسته چربی‌زداها، ساینده‌ها و محلول‌های حاوی اسید تقسیم‌بندی می‌شوند. شوینده های معمول می‌توانند به شکل پودر، مایع، ژل یا کریستال باشند.


 

در شوینده‌هایی که به نوعی چربی‌زدا هستند، از حلال‌های پاک‌کننده آلی همچون اتانول و دیگر ترکیبات مشابه استفاده می‌شود که برای پاک‌کردن و از بین بردن کثیفی‌های ناشی از چربی و روغن بر روی گاز، مایکروفر، آون یا کابینت آشپزخانه مناسب است. گاز‌پاک‌کن گلرنگ همه این قابلیت‌ها را در خود دارد و به راحتی می‌تواند چربی‌ها و روغن‌هایی که از گذشته بر روی گاز یا درون مایکروفر باقی مانده را از بین ببرد.


 

ساینده‌ها از دیگر ترکیباتی هستند که در مواد شوینده و پاک‌کننده‌های سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارکرد این مواد بستگی به عمل سایش و مالش برای تمیز کردن آلودگی از سطوح دارد. از این مواد معمولا برای تمیزکردن سطوح سخت‌تر استفاده می‌شود. با این حال در فرمولاسیون چندمنظوره‌ها و گاز‌پاک‌های گلرنگ از نوع نرمتر ساینده ها استفاده شده تا ضمن بالا رفتن قدرت تمیز کردن، به سطح آسیبی وارد نشود.


 

اسیدها از قدرتمندترین نوع تمیزکننده‌ها هستند و باید با دقت استفاده شوند. اگر به درستی رقیق نشوند می توانند به شدت سمی و خورنده باشند. جرم‌گیرهای گلرنگ حاوی اسیدهای مختلفی هستند که برای مصارف مختلف کاربرد دارند. این ترکیبات معمولا برای پاک‌کردن آلودگی‌های سخت در سرویسهای بهداشتی و سایر سطوح مشابه، لکه‌های قدیمی و مواد معدنی استفاده می‌شوند.


 

نقش pH در نظافت


pH پارامتری است که به شما اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول را نشان ‌می‌دهد. با حل کردن مواد شیمیایی در آب، محیط اسیدی یا قلیایی حاصل می‌شود. هر یک از این دو محیط می‌توانند نقش و تاثیری متفاوت را در تمیز کردن داشته باشند و به نوعی هر یک برای از بین بردن کثیفی و آلودگی‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میان شوینده‌های مختلف برخی اسیدی و برخی دیگر قلیایی‌ هستند. در سبد محصولات نظافت خانه سفید‌کننده‌های معمولی و غلیظ، گاز پاک‌کن، چند منظوره در محدوده pH قلیایی قرار داشته و جرم‌گیرها به صورت اسیدی تهیه شده‌اند که همانطور که ذکر شد هر یک کارایی خاص خود را دارند.


 

مخلوط کردن اسید و باز باعث خنثی شدن آنها می‌شود اما این خنثی شدن طبعا با واکنش‌های سختی همراه است که به همین جهت در لیبل‌های جرم‌گیر یا سفیدکنند‌‌ه‌ها عنوان شده است که نباید با یکدگیر مخلوط شده یا در پی یکدیگر مصرف شوند چرا که واکنش خنثی شدن آنها منجر به تولید بخارات سمی یا مواد شمیایی خطرناکی شده که سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازد.


 

pH مواد شیمیایی به طور مستقیم برا کارایی آن ها اثر دارد. نقطه بهینه‌ای برای pH تاثیرگذاری هر شوینده وجود دارد. مهمترین موضوع، سرعت انجام کار است. اکثر مواد شیمیایی پاک کننده، خودشان قلیایی هستند چرا که صابونی شدن در این محیط صورت می‌گیرد. عوامل دیگر مانند زمان و دما تاثیر زیادی در فرآیند شست و شو دارند. با افزایش زمان و دما به شویندگی بهتری می‌رسیم. در pH بالاتر خورندگی شوینده بیشتر شده و در صورت استفاده طولانی ممکن است به سطح یا الیاف آسیب وارد شود.


 

شوینده‌های قلیایی دربرابر کثیفی‌هایی مانند روغن‌های طبیعی، پروتئین‌ها و چربی‌های موجود در غذا که هیدرولیز می‌شوند، بهترین کارکرد را دارند. به همین دلیل گاز پاک‌کن و چندمنظوره گلرنگ در محیط قلیایی تهیه شده تا بهترین عملکرد را داشته باشند. تلاش برای تغییر pH به کمک یک اسید یا قلیا، بدون دانستن فرمول شوینده، می‌تواند تاثیر عکس در کارکرد آن داشته باشد. ممکن است موادی در شوینده باشند که فقط در pH خاص کارایی داشته باشند که تغییر آن، تمیز کردن را به کلی بی‌اثر کند.


 

گردآوری

عرفان خماند – واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در شبکه های دیگر نیز همراه ما باشید